Yeniyurt Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM RESMİ İLAN

REKLAM ALANI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Bir Özel Talebe Yurdu Daha Açıldı

Bir Özel Talebe Yurdu Daha Açıldı

Tarih 24 Eylül 2013, 20:09 Editör Ali VURANEL

Bir Özel Talebe Yurdu Daha Açıldı

Diyarbakır'ın en yeni ve en büyük semtlerinden biri haline gelen Gaziler'de hizmete giren 'Hüsna Hatun Kız Talebe Yurdu'nun açılış töreni, oldukça kalabalık bir törenle gerçekleştirildi.

ÖZEL ÇALIŞMA / MEVLÜT MERGEN - NUSRET BİLGİÇ

Diyarbakır'ın en yeni ve en büyük semtlerinden biri haline gelen Gaziler'de bulunan ve bembeyaz görüntüsüyle bir gelini andıran bir bina semt sakinlerinin öteden beri dikkatini çekiyor ve bu bina niçin yapıldı merakıyla bekleşiyorlardı.

Nihayet ellerine; 'Muhterem efendim' diye başlayan şöyle bir nazik davetiye geçti ve gördüler ki o bina 'Diyarbakır Eğitim ve Kültüre Yardm Derneği' tarafından yapılmış ve kendilerine hizmet verecek olan 'Hüsna Hatun Kız Talebe Yurdu'dur. Özel bir yurttur ve açılışı 22.Eylül.2013 Pazar günüdür.

Açılış saati 11.00 olarak belirtilmiş olmasına rağmen yurdun önüne kurulan platformdaki sandalyeler çok önceden doldurulmuştu, yüzlerinde bir sevinç ışıltısı vardı orada toplananların, çünkü böyle bir yurdun özlemi çekiliyordu ve bugün o özlem sona erecekti.

Açılışa davet edilenlerin başında geliyordu bazı Diyarbakır milletvekilleri ile il Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Emniyet Müdürü Recep Güven, Kayapınar Kaymakamı Süleyman Yıldırım ile bazı Vali yardımcıları ve bazı Din Adamları...

Milletvekilimiz Oya Eronat hanımefendi protokole ayrılan yerde ilk oturan kişi oldu denebilir, Vali ve diğer zevat saat tam on birde açılış mahalline gelmişlerdi, usuldendir bazı siyasiler ve Valiler böylesi açılışlara biraz geç giderler ama burada böyle bir şey olmadı ve saatinde geldiler.

Çünkü onlar çok biliyorlardı ki davetiyede belirtildiği üzere; 'Yüce Rabbimiz, habibim sen insanlığa söyle; anlat ve deki bilenlerle bilmeyenler hiç, bir olur mu? Elbette bir ve müsavi olmaz' buyuruyor.

Bu bir Ayet-i Kerime idi ve açılışına çağrıldıkları yer de bir bilgi ve ilim merkeziydi, bu bakımdan buranın önemine binaen insanları bekletmemişler ve zamanında severek, isteyerek gelmişlerdi.

Protokoldeki yerini alanlardan birisi de BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'dı. Ayrıca gencecik oğlu da yanında idi, bir ara oğluna sordum; adın ne: ‘Bedii" deyince "Bedii Tan’ dedim ve bana: ‘dedemdi’ diyerek cevap verdi.

Emniyet Müdürü Recep Güven'le açılıştan sonra bir odada yan yana gelince kendisine: "daha önce ziyaretinize gelmek istemiştim, lakin isteğimi size özel kaleminizdekiler bildirmemişler ki, bana dönülmedi, size Antalya'dan ‘Mustafa Sağlam’ beyden selam getirmiştim, o selamı iletecektim’ deyip üzerimdeki o selam borcunu böylece ödemiş oldum.

Nedense bu hep böyle olur, görüşmek istediğiniz kişi Cumhurbaşkanı, Başbakan veya bir başka devlet büyüğü de olsa kendisine ulaştığınızda rahatlıkla görüşebilirsiniz de ancak kapılarındaki kişileri aşamazsınız görüşmek için, ne diyordu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Valilere, AKP'li il başkanlarına ve diğer kişilere: ‘vatandaşa kapınız açık olacak’.

Nitekim öteden beri bir hastanenin başhekimini tebrik etmek için, gitmiştim, kapısındaki güvenlikçi, özel kalem memuru da değil bir güvenlikçi bana: ‘Ne görüşecekseniz bana söyleyiniz ben yardımcı olayım" demez mi? Kendisine: ‘belki senin bir kusurunu, bir yanlışını söyleyecektim, niçin sana söyleyeyim?' diye cevap vermiştim.

Şok olmuştum, şöyle dedim kendisine 'Bir konu üzerinde görüşecektim, özel bir görüşme" ne dedi beğenir misiniz: ‘Hocamız özel görüşme yapmıyor?’

Neyse konuyu değiştirmeyelim.

‘Hüsna Hatun Kız Talebe Yurdu"nun açılışı ilk önce Hafız-ı Kur'an Hasan Şahin hoca tarafından okunan 'Kelamullah' ile açıldı ve adını andığımız dernek adına Hasan Yaprak söz alarak kısa bir açılış konuşması yaptı ve sözü binanın yapılışında büyük emeği ve gayretleri geçen şu anda Erzurum'da görev yapan Ahmet Şimşek hocaya bıraktı.

Ahmet Şimşek hocaefendi on dakika konuşacağını belirttikten sonra Ayet-i Kerime ve Hadis-i Şerif'lerden alıntılar yaparak bu yurdun önemini ve özellikle İslam'da kadına verilen değeri anlatırken bir Ayet-i Kerime’de kız çocuklarının 'Allah'ın hibesi' olduğunu söyledi ki, şimdiye dek duymadığım Bir Ayet meali idi.

Ayet-i Kerime’yi okuyunca, orada bulunanların, İslam'ın kadına bakış açısının böyle ulvi ve kudsi olduğunu görüp kendilerini tutamayarak ağladıklarını gördüm. 

Ahmet Şimşek hoca, konuşmasının ‘teşekkür’ kısmında bu yurdun yapılmasında katkıları ve yardımları bulunanları anlatırken özellikle Büyükşenir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i anmış oldu, yurdun arsasının daha önceleri karakol yeri olarak belrtildiğini, ancak Sayın Baydemir'in bu konuda büyük katkısı olduğunu, bugünkü açılışa da meşguliyeti sebebiyle gelemediğini söyledi.

Ahmet Şimşek hocanın gözyaşları içinde dinlenen konuşmasından sonra İl Valimiz Mustafa Cahit Kıraç'ın büyük alkışlar arasında kürsüye geldiği görüldü ve yine görüldü ki sayın Valimiz aradan çok kısa zaman geçmesine rağmen kendisini Diyarbakır'a ve Diyarbakır'lılara sevdirmiş,  ‘böylesi eğitim kurumlarının açılışına büyük bir istekle ve zevkle katılıyorum" dedikten sonra sıra kurdelanın kesilmesine ve Hüsna Hatun Kız Talebe Yurdunun açılışına geçildi. Akabinde yurdun içerisi gezildi ve gezenlerin ‘beş yıldızlı otellerden daha modern’ şeklindeki sözleri dikkatlerden kaçmıyordu, ancak binanın biraz daha büyük olması ortak temenniyi oluşturuyordu.

Denebilir ki açılışa hanımlar erkeklerden daha çok ilgi göstermiş, daha çok gelmişlerdi, bu da ayrı ve önemli bir detaydı, anlatmadan geçemeyeceğim.

Kocaman kazanlarda pişirilmişti ‘Kavurma ve Pirinç pilavı’ konukların tamamına ikram edildi, hatta yoldan geçenlere de sunuldu bu yemek, yanındaki tulumba tatlısı, ayran ile birlikte.

‘Diyarbakır Eğitim ve Kültüre Yardım Derneği Yönetim Kurulu’ yıllardan beri yaptığı hayırlı hizmetlerin yanı sıra böylesi bir cömertliğe de imza atmıştı.

İntibalarımı bitirmeden önce yine ‘muhterem efendim’ diye başlayan davetiyede tesbit ettiğim bir hususu da açıklamak istiyorum, şöyleki:

'İnsanların çoğu Mevlana'nın Mesnevi'sini bir şiir, yada nesir kitabı olarak zannederler, oysa o Tefsirdir, bakınız (Tevbe Suresi 111. Ayeti Kerime'de), Hazreti Allah ne buyuruyor:

Allah; cennet karşılığında mü'minlerden canlarını ve mallarını satın aldı'.

Mevlana ise bu Ayeti bakınız nasıl tefsir ediyor: mal ile beden kar gibi erir gider, fakat onlar Allah yolunda harcanırsa, Allah onlara alıcı olur'.

Biz de dernek yöneticilerini kutluyor, bu müessesenin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyoruz.

Selam ve Dua ile.

Bu haber 351 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

GÜNCEL

Tüketiciler artık banka ücretlerine itiraz edemeyecek

Tüketiciler artık banka ücretlerine itiraz edemeyecek Tüketiciler artık banka ücretlerine itiraz edemeyecek

Taburcu olan Ezer, evinde ziyaretçi akınına uğradı

Taburcu olan Ezer, evinde ziyaretçi akınına uğradı Taburcu olan Ezer, evinde ziyaretçi akınına uğradı
Elazığ-Diyarbakır Kültür Buluşmaları01 Mayıs 2014

REKLAM ALANI

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyriht - 2010 - Yeni Yurt Gazetesi. Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan köşe yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu