Yeniyurt Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM RESMİ İLAN

REKLAM ALANI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

HZ. PEYGAMBER VE ÇOCUK SEVGİSİ (II)

06 Ocak 2011, 16:48

HZ. PEYGAMBER VE ÇOCUK SEVGİSİ (II)

Hz. Peygamber, çocukları çok sever ve onlara büyük değer verirdi. Onun hayatı, çocuk sevgisini somut bir şekilde ortaya koyan örneklerle doludur. Kur’an-ı Kerime göre insandaki çocuk sevgisi Allah’ın verdiği yaratılıştan gelen fıtri bir sevgidir. Allah Resulü de bir beşer olarak bu sevgiye sahipti. Bir insan ve bir Resul olarak da sevgisini kusursuz bir şekilde göstermiştir. Çocuklarına ilgili olan hanımları övmüş ve onları çocuklarına karşı sevgi ve şefkatle davranmaları konusunda teşvik etmiştir.

Çocuklara karşı derin bir sevgi ve şefkat besleyen Hz. Peygamber, onlarla ilgilenir, onlara selam verir, sorar ve değer verirdi. Âlemlere rahmet olarak gönderilmiş bulunan Rahmet Peygamberinin bu rahmet kapsamına en çok ihtiyaç duyan çocukların girmesinden daha doğal bir şey olamazdı. Çocuklar, O’nun kuşatıcı rahmetinin mutluluğunu bütün benliklerinde hissetmişlerdir. “Küçüklerimize rahmet ve sevgi, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir.”(1) buyuran Hz. Peygamber, çocuklara sevgiyi evrensel bir kural haline getirmiştir.

 Çocuklarla şakalaşır, onların seviyelerine inerdi. Bu sıcak yakınlık ve ilgi nedeniyle çocuklar da Hz. Peygamberi çok sever ve yolculuktan döndüğünde onu karşılarlardı.

Medine’ye hicret buyurduklarında Neccar oğullarının küçük kızları def çalıp, şarkı söylemişlerdi. Hz. Peygamber onlara “Beni Seviyor musunuz ?” diye sormuş, onlarda “Evet ya Resulallah” dediklerinde O da “Vallahi bende sizi seviyorum” demiş ve bu sözünü üç defa tekrar etmiştir.

Çocuklara derin bir sevgi ve şefkat besleyen Hz. Peygamber bir defasında torunu Hasan’ı öpüyordu. Yanında Temim kabilesinin ileri gelenlerinden Akra b. Habis vardı. Bu zat, Hz. Peygamberin torununu öptüğünü görünce; “Benim on çocuğum var, bunlardan hiçbirini öpmedim.” dedi. Bunun üzerine Hz. Peygamber:

“Merhamet etmeyene merhamet olunmaz.” buyurdular.(2)

Çocukların ve annelerin üzülmesine hiç dayanamayan Allah Resulü (SAV) şöyle buyurmuşlardır.

“Çok defa ben uzun kılmak niyetiyle namaza dururum. Geride bir çocuğun ağladığını duyunca annesini üzmeyeyim diye namazımı kısa tutarım.”(3)

Hz. Peygamber, çocuklara karşı sevgi ve şefkat duygularının olmadığı bir dönemde çocuklara büyük değer vermiş, her fırsatta onlara karşı şefkat, merhamet ve sevgi göstermiştir. Bu durumda hür-köle, kız-erkek ayrımı yapmamıştır. Şu olay, Peygamber efendimizin bu yönünü anlatan sadece bir tanesidir.

Peygamberimizin cebinde on dirhemi vardı. Elbise satıcısından dört dirheme bir gömlek satın aldı. Dışarıya çıkınca yoksul bir kişi;

Ey Allah’ın Resulü, o gömleğe çok ihtiyacım var, onu bana verirmisin ? dedi. Peygamberimiz (SAV) gömleği ona verdi. Elbise aldığı dükkana tekrar girdi. Geri kalan paranın dört dirhemine kendisi için yine bir gömlek satın aldı. Dışarıya çıkınca küçük bir hizmetçi kızın ağladığını gördü. Yanına yaklaşıp sebebini sordu. Hizmetçi kız: ev sahibim bana un almak için iki dirhem vermişti. Onu kaybettiğim için ağlıyorum dedi. Peygamberimiz (SAV) kalan son iki dirhemi de bu hizmetçi kıza verdi. Fakat küçük kız ağlamaya devam ediyordu. Peygamberimiz (SAV),

Kaybettiğin iki dirheme kavuştun Hâla niçin ağlıyorsun dediğinde, küçük kız;

Eve geldim, beni dövmelerinden korkuyorum. Bunun üzerine Hz. Peygamber, küçük kızın elinden tuttu, korkma yavrum, gel beraber gidelim ve beraberce eve kadar geldiler. Eve geldiklerinde Peygamberimiz önce selam verdi ancak üçüncü selamdan sonra kapı açılınca Hz. Peygamber; İlk selamımı duymadınız mı? dediğinde, (ev sahipleri) duyduk ama selamınızın artmasını sesinizi daha çok duymayı arzu ettik. Sana canımız feda olsun ya Resulallah. Buraya kadar gelmenize sebep olan şey nedir acaba?

Hz. Peygamber: - Şu kızcağız, geç kaldım diye dövülmekten korkuyordu da onu size getirdim. Cevabını verdi.

Ev sahibi: - Ey Allah’ın Resulü sizin evimize gelmenize sebep olduğu için bu hizmetçi kızı (cariyeyi) azad ediyorum, artık hürdür, deyince,

Sevgili Peygamberimiz (SAV) şöyle buyurdu:

                Allah’ın bana verdiği on dirhem ne kadar bereketli imiş. Allah onunla peygamberine ve Medineli bir yoksula birer gömlek giydirdi. Bir kız çocuğunu da sevindirdi, hürriyetine kavuşmasına vesile oldu. Şüphesiz bize sonsuz kuvvetiyle rızık veren O’dur.

                Hz. Peygamberin çocuklara olan yaklaşımı, onlara karşı sevgi ve merhametinden günümüze yansıyan mesajlar, içinde yaşadığı şehirlerin sokaklarında binlerce kimsesiz çocuğun sahipsiz kaldığı gerçeği. günümüz insanının yapması gerekenler konusunda oldukça anlamlıdır.

                Sevgili Peygamberimiz, her insanın çeşitli devrelerinde örnek olacağı güzelliklerle dolu hayatında, çocuklar için müstesna bir yer ayırmış bir baba, bir dede olarak zamanındaki bütün çocukların sevgisini kazanmıştır. Yaşamamız ve uygulamamız gereken bir hayatı da yaşayarak bize bırakmıştır. Sorumluluk sahibi her Müslüman da bu örnek hayatı kendi yaşamında uygulayabilmelidir..

                Sevgi ve merhamet dolu bir hayatı diğer insanlarla ve hatta canlılarla yaşama arzu ve temennisiyle Allah’a emanet olunuz.   

_______________________

1-(Tirmizi, el-Birr 15)

2-(Tirmizi, el-Birr vesıka 12)

3-(Buhari, Ezan, 163)

                                                                                                                                     Ali MELEK

Diyarbakır İl Müftüsü

Bu haber 2087 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Elazığ-Diyarbakır Kültür Buluşmaları01 Mayıs 2014

REKLAM ALANI

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyriht - 2010 - Yeni Yurt Gazetesi. Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan köşe yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu