Yeniyurt Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM RESMİ İLAN

REKLAM ALANI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

UNESCO Düşünsün!..

İBRAHİM EVİRGEN

21 Ocak 2011, 10:06

İBRAHİM EVİRGEN

 

UNESCO Düşünsün!..

Surların şehri Diyarbakır, göz kamaştıran tarihi değerleriyle, turizmde bölgenin cazibe merkezi olmaya aday.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğünce, tarihi surların UNESCO'nun Dünya Kültürel Mirası Ön Listesine alındığı bilgisi dün haber bültenlerinde yer aldığında içimizi büyük bir sevinç kapladı.

Çünkü dünyaca ünlü surlarımız, artık hak ettiği yere gelecekti.

Gerçi, UNESCO surlarımızı Dünya kültürel mirası ön listesine almıştı, ancak bu yeterli değildi. Bence surlarımızı ön listeye değil, esas listeye almaları lazım. Çünkü, 5 kilometre uzunluğundaki, 82 burcu bağrından barındıran Diyarbakır surları turizme açıldığı zaman bundan sadece biz değil, bütün dünya kazanacak. Böyle bir sur, yeryüzünün başka bir yerinde yok. Çin seddi, isminden de anlaşılacağı gibi sadece bir duvardan ibarettir. Onun  için Çin seddi, bizim surlarımızla yarışamaz.

Gerçekten dünyanın en büyük surlarının bulunduğu Diyarbakır’daki surların Dünya Kültür Mirası listesine alınması mutlaka gerekir diye düşünüyorum. Çünkü bizim surlarımızın dünyada benzeri yok. Bu yüzden biz teklifimizi  yaptık. Gerisini onlar düşünsün!..

Eğer, bu tarihi devasa yapının gelecek kuşaklara sağlam bir şekilde aktarılmasını istiyorlarsa, acilen,  ellerini çabuk tutmaları gerekir diye düşünüyorum.

Yüzyıllarca, aralarında Mitanniler, Asurlar, Urartular, Medler, Romalılar, Sasaniler, Artuklular ve Akkoyunlular gibi çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış, inanç zenginliğinin hoşgörüyle harmanlandığı, farklı inanç ve kültürlerinin aynı sokağı paylaştığı, çan ve Ezan sesinin birbirine karıştığı, kültürel zenginliği ile baş döndüren kadim kent Diyarbakır, bu zenginliğini daha çok yansıtmak için bugünlerde hummalı bir çalışmaya tanıklık ediyor.

Şehre turizm açısından önemli bir katkı sağlayacak İçkale'de restorasyon çalışması devam ediyor. Öte yandan yüce dinimiz İslam'ın Beşinci Harem-i Şerif'i olarak da nitelendirilen Ulu Cami, Diyarbakır'ın yetiştirdiği ünlü kişiliklerden Cahit Sıtkı Tarancı'nın doğup büyüdüğü müze ev, Diyarbakırlı fikir adamı Ziya Gökalp'in doğduğu ev, restorasyonları devam eden bir kaç tarihi yapıdan sadece bir kaçı...

Bir süre önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Diyarbakır gezisinde surlar ve İçkale'nin ''Cumhurbaşkanlığı himayesine'' alındığını ifade etmesinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğünce, tarihi surların UNESCO'nun Dünya Kültürel Mirası Ön Listesine alındığı bilgisiyle kentin turizmde marka olma hedefi ivme kazandı. Diyarbakır Valiliğince sürdürülen restorasyon çalışmalarıyla, Diyarbakır, turizmin parlayan yıldızı olacak.

Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, bir süre önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün kentte yaptığı 2 günlük ziyaretin Diyarbakır ve yöresinde çok güzel bir heyecan oluşturduğunu söyledi.

Toprak, surlar ve İçkale'deki tarihi mekanın Diyarbakır ve bölge turizmini ayağa kaldıracak özellikte olduğunu ifade ederek, turizmin, ekonomik sektörler arasında hızlı bir şekilde istihdam sağlayan bir altyapı oluşturduğunu kaydetti.

Surların hem korunması, hem geleceğe taşınması ve hem de güzelliklerinin ortaya çıkarılması için modern tekniklerle, geleneksel yapıyı da oluşturacak şekilde restorasyonun yapılmasının çok önemli olduğuna değinen Vali Toprak, ''Sayın Cumhurbaşkanımızın da himayesinde bundan böyle daha iyi bir şekilde geleceğe güvenle surlarla birlikte Diyarbakır şehri de yürüyecektir diye düşünüyorum. Tüm dinamiklerin de katılımıyla hem Diyarbakır'da hem de Ankara'da seri toplantılar başlayacak. Surların UNESCO'nun kültürel miras listesinde yer almasıyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanımız, Kültür ve Tabiat Varlıkları Müzeler Genel Müdürlüğüne talimat verdi. Çalışmayı başlattılar ve ön listeye aldılar. İddia ediyoruz, Diyarbakır, ülkemiz turizmi adına önemli bir değer, marka olabilecek bir yer. Elimizdeki bu değerin getirisinden iyi pay almamız gerekiyor. Bu konudaki çalışmalarımız da hızla sürüyor. Surlarda 82 burcumuz var. Bunlardan her biri 4-5 katlı apartman katına eşit olan yerler. Biz şu ana kadar Kültür Turizm Müdürlüğümüzün katkılarıyla 4'ünü onarabildik. 2'sinin projesi hazır. 82 burçtan 72'si ayakta olmakla birlikte önemli ölçüde belki yıkık bir durumda. İçkale'de Saint George Kilise'nin onarımı bitti. Kısa zamanda İçkale'yi tamamlamak için çalışmalarımızı yoğunlaştırıyoruz. Ayrıca surların içinde kalmış değerlerin de ortaya çıkması lazım.

23'e yakın Cami var. Çok ciddi sayıda hem özel mülkiyette hem de kamu elinde konaklar var. 150-200 yıllık Osmanlı'nın belki son dönemini kapsayan yapılar mevcut. Bunların açığa çıkması için kentsel dönüşüm projesi kapsamındaki çalışmalarımız devam ediyor.'' dedi.

Sayın Valimize katılmamak elde değil. Artık bizlere bunları iyi bir şekilde muhafaza etmek, tanıtmak ve tüm dünya uluslarına burayı gezip görmelerini sağlamak düşüyor.

Bu haber 769 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Elazığ-Diyarbakır Kültür Buluşmaları01 Mayıs 2014

REKLAM ALANI

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyriht - 2010 - Yeni Yurt Gazetesi. Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan köşe yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu