Yeniyurt Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM RESMİ İLAN

REKLAM ALANI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

ŞİİR DİNLETİSİ

24 Haziran 2013, 19:46

Mayıs ayında, Diyarbakır Ahmed Arif Müze Kütüphanesinde bir söyleşi izlemeye gitmiştim, ağaç gölgesinde güzel bir ortamda, gelen misafirlere hitabeden konuşmacının söyledikleri üstün mimari özellikleri olan avluyu, havuzu, kileri, eyvanı tamamlıyordu. Programın sonunda görevli arkadaşların,
_Hocam, siz neden düşünmüyorsunuz, birkaç kez daha teklif etmiştik size?
Sorusuna cevabım şöyle olmuştu.
_Kısmet, 3.kitabım çıksın, belki o zaman yaparım.
_O zaman gene yaparız hocam, ilk iki kitabınızda yaptınız mı?
_Hayır
Dedim.
Gerçekten, İlk şiir kitabımın çıkışı 2010 olmasına, iki kitaptan birinin ikinci baskısı yapılmasına rağmen imza günü yapmamıştım, ayrıcaTÜYAP kitap fuarlarına katılmamıştım. Zira kitabım ticari alanda yoktu ve ben bu işleri pek bilmiyor, dostlarıma hediye etmekten gurur duyuyordum. Sanırım şu ana dek ikibinden fazla kişiye, il dışındakilerin de kargo ücretini karşılayarak hediye etmiştim.
Bu kez geçiştirmenin kabalık olacağını düşünerek kabul ettim. Mevzuat gereği İl Kültür Müdürlüğüne hitaben yazdığım dilekçede, ( 15 Haziran 2013 ) anılan gün ve saatte dinleti yapmak üzere müsaade istedim. Birkaç gün sonra onaylandığını bildirdiler. Kendime göre hazırlıklarımı yapmaya çalıştım.  Meslektaşlarım, Üniversiteden dostlarım, değişik mekânlarda söyleşi yaptığımda tadına doyulmadığını söyleyen öğrenci ve öğretim üyesi arkadaşlarım, değişik yerlerde bir araya geldiğimiz şiir dostları ve ilgili mekânın müdavimi olan izleyicilerin katılacağını tahmin ettiğim bir ortam olacağından, zahmet edip gelecek misafirlerime çay, meşrubat vs ikram etmenin telaşına kapıldım.  Evime gelecek anlayışıyla, dinletiden birkaç saat önce ilgili ortamı düzenlemek üzere arkadaşlarımla birlikte gittim. Her masada, her sırada emeğimiz var diyebilirim.
Yoğun çalışmaları arasında benim ricam üzerine bana eşlik eden Sur Belediyesi Müzik/ Tiyatro sanatçısı Yılmaz KURTTEKİN hocamın bağlamasının nameleriyle okuduğum şiirlerin yanında değerli sanatçı Ali AKTAŞ ın uzun hava ve türküleri gözleri yaşartmaya yetmişti.
45 dakika ile sınırladığım dinletimde Diyarbekir ile ilgili şiirlerimden 8 ini seslendirdim. "Gettinki tez gelesen, Yazığım geli, Saraykapı, Vay babam vay, Ğeribler kenti, Benim iki gözümsen, Bahşiş, Hasret çekerem"  derken yüzlerdeki memnuniyeti ve duyguyu hissetmem zor olmuyordu.
Misafirlerimiz arasında bir Alman bir de Japon çift vardı ve sonuna dek bizi ilgiyle izlediler. Hatta onlara kitap imzalamanın keyfini yaşattılar bana. Birçok dostumun, eğitim camiasının güzide temsilcilerinin, yazar ve şairin, bazı meslektaşlarımın, Yeniyurt gazetesi ile e-Gazetediyarbakır'ın  yönetici ve muhabirlerinin, oradan geçerken içeri giren çok değerli misafirlerimin, eşimin ve öğretmen arkadaşlarının, ailemin ve kısaca aile diyebileceğim dostlarımın arasında olmak, onlara şiir okumak beni onurlandırdı.
İzleyicilerimin memnuniyetlerini dile getirdikleri, keyifle sonuna dek izleyip kitap imzalattığı bu özel günümde bana bu ortamı sağlayan Ahmed Arif müze Kütüphanesi yetkililerine, çok değerli dostlarım Alaaddin KILIÇ ve Vedat GÖLCÜK ile ailelerine, arkadaşlarına, teşrif eden bütün misafirlerime, şiir dostlarına teşekkür borcum vardır, minnettarım.
Bana, dostun ne olduğunun resmini gösterdiniz, " Dostlukların sözde olanı değil özde olanı makbuldür" diyerek, hepinize çok teşekkür ediyorum.
Saygılarımla.

Bu haber 230 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Elazığ-Diyarbakır Kültür Buluşmaları01 Mayıs 2014

REKLAM ALANI

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyriht - 2010 - Yeni Yurt Gazetesi. Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan köşe yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu