Yeniyurt Gazetesi
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM RESMİ İLAN

REKLAM ALANI

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

Hileli Boşanmalar

İBRAHİM EVİRGEN

20 Ağustos 2013, 17:54

İBRAHİM EVİRGEN

Ölen anne ve babalarının maaşını alabilmek için eşinden anlaşmalı boşanan kadınlar,  SGK'nın başını ağrıtmaya devam ediyor. 

Maalesef, dul kadınların vefat eden Anne ve babasının maaşını alabilme hakkı istismar ediliyor.

Ölen ebeveyninin maaşını almak isteyen kız çocukları, eşlerinden anlaşmalı boşanıp yetim aylığı alıyor.

Ancak resmî olarak boşanırkenİmam nikâhıyla birlikte yaşamaya devam ediyorlar. Yıllardır devam eden suistimalin önüne geçmek için 1 Ekim 2008'de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu ile ‘boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen dul eş ve yetim kız çocuklarının bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir’ hükmü getirildi.

Ama yasal düzenleme ve tüm tedbirlere rağmen hileli boşanmaların önüne geçilemedi. Şikâyet ve ihbar üzerine, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettiş ve denetmenlerinin evlere yaptığı denetimlerde 13 bin kadının boşandığı eşiyle birlikte yaşadığı belirlendi.

Alo 170 hattına en çok ihbar İstanbul ve Zonguldak'tan geliyor. En çok ihbar edenler ise boşanan kadınların Anneleri. Çünkü aylık bağlatan kadın, annesinin maaşını düşürüyor.

1 Ekim 2008'de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu ile boşandığı halde eşiyle yaşayanların tespit edilmesi durumunda maaşlarının kesilebilmesi mümkün oldu.

Bu madde, iptal istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne taşındı. Yüksek Mahkeme iptal istemini reddederek SGK'nın elini güçlendirdi. Sosyal Güvenlik Reformu'nun ardından şikayetleri dikkate alarak denetimlere başlayan SGK, 13 bin 116 kişinin, babasının maaşını almak için eşiyle anlaşmalı boşandığını ancak eşiyle fiilen birlikte yaşadıklarını belirledi.

Ancak uzmanlar, tespit edilen rakamın buzdağının görünen yüzü olduğunu belirtiyorlar. Bir çok anlaşmalı boşanma olayı, şikâyete konu olmadığı için tespit edilemiyor. Müfettiş ve denetmenlerin baskınıyla ortaya çıkarılan, Anlaşmalı boşanma vakalarında bile taraflar, 'babası çocukları görmeye gelmişti' gibi gerekçelerle mahkemeye başvuruyor.

Anlaşmalı boşanmalar, en çok da SGK'nın Alo 170 hattına gelen ihbarlarla belirleniyor. İhbarlarda ilk sırayı İstanbul alırken ikinci sırada Zonguldak geldi.

Anlaşmalı boşanma ihbarlarında yakın çevrenin duyarlılığı kadar, Akrabalardan gelen şikayetler de önemli bir yer tutuyor. En dikkat çeken ihbarlar ise boşanan kadının annesinden  geliyor. Gerçekte evli olduğu halde kâğıt üstünde boşanıp babasının maaşından pay talep eden bayan, annesinin aldığı maaşın azalmasına yol açıyor.

Kanuna göre ölen sigortalının karısı, eğer maaşı hak eden çocuk yoksa emekli maaşının yüzde 75'ini alıyor. Maaş bağlanacak çocuk varsa alacağı maaş miktarı yüzde 50'ye düşüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu'nun maaş için hileli boşanmaya ilişkin fetvasında şu görüşlere yer verildi:

‘Ölen bir yakını dolayısı ile kanun gereği dul hanımlara ödenen parayı almak üzere resmen boşanıp gerçekte birlikte yaşamaya devam etmek, hile niteliğinde olduğundan haramdır. Bu tür hileli yollarla elde edilecek gelirler kamu malını zimmetine geçirmek anlamına gelir’.

Diyanet, boşanan kişilerin İmam nikahıyla tekrar evlenmeleri konusunda ise kocanın üç boşama hakkından birini kullandığını, bu nedenle resmî boşanmanın ardından yapılacak İmam nikahının sahih olduğunu belirtiyor.

Sonuç olarak, ekonomisi bozuk, dar gelirli  aileler oldukça bu tür hileli boşanmalar, artarak devam edeceğe benziyor. Ama, Bir Aile ne kadar fakir olursa olsun,  bu tür şaibeli olaylara karışmamalı, hile yapmamalıdır.

Çünkü  her türlü, hile, düzenbazlık, hırsızlık, yalancılık, dolandırıcılık, Yüce Dinimiz’ce hem yasaklanmış, hem de haram sayılmıştır.

Geleceğimizin teminatı ancak, eğitimli, şuurlu, sağlıklı ve İmanlı nesiller yetiştirmekle mümkündür.

Selam ve Dua ile.

 

 

 

Bu haber 346 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
Elazığ-Diyarbakır Kültür Buluşmaları01 Mayıs 2014

REKLAM ALANI

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Copyriht - 2010 - Yeni Yurt Gazetesi. Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan köşe yazıların sorumluluğu yazarlarına aittir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu